Sağlığınız Bize Emanet

Denizli’de bu yıl hizmet vermeye başlayan Özel Efort Ortopedi Tıp Merkezi kurucu ortaklarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ersen Çelikbaş, deneyim, yetenek ve özel ekipman gerektiren el mikro cerrahi alanında bilinmeyenleri anlattı. 

Mikro cerrahi , çıplak gözle görülmesi mümkün olmayan ya da zor görülebilen dokuların özel gözlükler (loop) veya özel ameliyat mikroskopları ile ameliyat sahası büyütülerek yapılan cerrahi işlemidir. Birçok cerrahi dal, bazı ameliyatlarında mikro cerrahi teknikleri kullanmakla beraber mikro cerrahi tekniklerinin en sık kullanıldığı alan el cerrahisidir. 

El cerrahisinde, damar sinir yaralanmalarının ve doku kayıplarının tamirinde mikro cerrahi uygulamaları sıklıkla gerekmektedir. 

El cerrahisinde mikro cerrahi uygulamaları, mikro cerrahi eğitimi almış en az bir uzman doktor ve bir hemşire tarafından yapılır. Kullanılan ameliyat malzemeleri ve ipleri özellik arz eder. Standart ameliyathane donanımları, cerrahi ipler ve standart mikroskoplar el mikro cerrahi ameliyatları için uygun değildir. Kullanılan mikroskop, cerrahi aletler ve ipler bu ameliyatlara özeldir. 

Kopmuş parmağın yerine dikilmesi, oluşmuş doku kayıplarının vücudun başka yerlerinden alınan dokularla kapatılması , damar, sinir tamirleri, el ve mikro cerrahi merkezlerinin yapmış olduğu ameliyatlardan bir kaç tanesidir. 
El ve mikro cerrahi ameliyatları, iyi bir takip ve sonrasında iyi bir fizik tedavi ve rehabilitasyon gerektirmektedir. Ameliyathanede ideal şartlarda gerçekleştirilmiş bir mikro cerrahi operasyonu kötü bir takip sonrasında başarısızlıkla sonuçlanabilmekte ya da başarısız bir fizik tedavi rehabilitasyon operasyonun sonuçlarının kötü olmasına sebep olabilmektedir. 

Özellikle parmak kopmasından örnek verecek olursak, yaralanmanın olduğu andan itibaren fizik tedavi sonlanana kadar her basamakta işlemin doğru ve işin uzmanı kişilerce yapılması gerekmektedir. 

Kopan parmağın uygun koşullarda mikro cerrahi yapılan bir merkeze ulaştırılması önemlidir. Kopan parmak kaba pisliklerden temizlendikten sonra temiz ve hafif nemli bir beze sarılmalıdır. Nemli beze sarılan parmak, su geçirmeyecek bir poşet içine konularak, ağzı iyice kapatılmalıdır. Suyun parmak ile teması olmamalıdır. Su geçirmeyecek bir poşet içine konan parmak, kırık buz ya da buzlu su içeren bir başka poşet ya da kap içine konulmalıdır. 

Yukarıdaki koşullar sağlanarak mikro cerrahi merkezine ulaştırılan parmak, mikro cerrahi ekibi tarafından opere edilir. Operasyon bitiminde hastanın tecrübeli hemşireler tarafından takibi çok önemlidir. Dikilen kan damarlarının pıhtı ile tıkanma olasılığı mevcuttur. Bu nedenle yakın takibe alınıp böyle bir durum geliştiğinde müdahale edilmesi gerekir. Tecrübesi olmayan bir hemşirenin bu takibi yapması ve hekimi durumdan haberdar etmesi mümkün değildir. 

Hasta taburcu edildikten sonra yerine dikilen parmağın fonksiyonel olması için iyi bir fizik tedaviye gereksinimi vardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyonun el fizyoterapistleri tarafından uygulanması ayrı bir önem taşımaktadır. Merkezimizde mikro cerrahi, sonrasında gözlem ve fizik tedavi için optimum koşulları sağlamaktayız. 

Ekibimizde 3 uzman hekim , mikro cerrahi uygulamalarında deneyimli 1 hemşire, 3 gözlem hemşiresi ve el fizik tedavi rehabilitasyonunda deneyimli 1 fizyoterapistimiz mevcut olup, her türlü el mikro cerrahi operasyonu merkezimizde başarı ile yapılmaktadır. 

SGK ile anlaşmalı olan merkezimizde bu tip operasyonlar sonrası hastanın alması gereken raporlar da verilebilmektedir. Mikro cerrahi uygulamalarının özellik gerektiren bakımları sebebiyle, bu konuda eğitimli, deneyimli hemşire ve personelin 24 saatlik gözetiminde, tek kişilik odalarımızda hastalarımızın takip ve tedavileri ihtimamla yapılmaktadır.